Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Erik Kynard: Cítím se ve skvělé formě

28.1.2014

Erik Kynard vzkázal před startem na Beskydské laťce (konala se 29.1.2014, www.beskydskalatka.cz): „Cítím se ve skvělé formě, těším se na svůj první mítink jen pro výškaře s hudbou. V halové sezóně se chci dostat na světový šampionát do Soptov, mám na Polsko vzpomínky. Jako junior jsem byl na MS v Bydhošti v roce 2008 a tak bych se rád na toto místo vrátil. Po Hustopečích se vracím domů trénovat, ale ještě se do Evropy vrátím na mítink do Birminghamu 15.2., potom šampionát USA a světový šampionát.

Věřím, že divákům přinesu kvalitní show. Když se bude dařit, rád bych pokořil rekord mítinku. Výška mužů je na vzestupu, v roce 2011 stačilo 232 na medaili na MS, vloni v Moskvě jsem s tím byl pátý. Jsou jen tři nebo čtyři výškaři, kteří můžou atakovat 240 a i světový rekord.“

 

Úspěchy:

237 cm venku, 233 v hale – vyrovnal v sobotu v Glasgow

Stříbro na OH 2012

5. MS 2013

MSJ 2008, MS 2011 – kvalifikace

Vysokoškolský mistr USA 2011, 2012

Průměr 10 výkonů 234,3 cm

 

O Kynardovi

Tato americká výškařská jednička se postarala o překvapení na olympijském ovále v Londýně. Nikdo nečekal, že se 21letý vysokoškolák vyšvihne na 233 cm a odveze si domů stříbrnou medaili. Student kansaské státní univerzity se tak po nejdůležitější akci sezony rázem zařadil mezi americká výškařská esa a stal se dalším důkazem kvalitní trenérské práce Cliffa Rovelta (připravoval i Jamieho Nieta či Jesseho Williamse).

V loňském roce Kynard dostudoval a stal se opravdovým atletickým profesionálem, na mítincích Diamantové ligy vyletěl do výšek světové extratřídy: v Birminghamu pokořil laťku na úrovni 234 cm, v Londýně se odrazil ještě o dva centimetry výše a ve švýcarském Lausanne dokonce zazářil výkonem 237 cm. Atletický svět mu prorokoval jediné – medaili na blížícím se světovém šampionátu v Moskvě. Jenže… Laťka ve výšce 235 cm se jen nepatrně zakymácela, ale ani při jednom ze tří pokusů na stojanech nezůstala. Kynard se nakonec pro vytoužený cenný kov v ruské metropoli nevyhoupl a výkonem 232 cm si vysloužil páté místo.

Přesto se atletičtí odborníci shodují, že je právě Kynard budoucností světové výšky. Otázkou však zůstává, kdy mladík s tetováním na pravém rameni překoná hranici 240 cm. Že by se o to pokusil už na Moravě? Při letošním prvním startu sezony v domovském Kansasu už překonal 231 cm a ihned si nechal laťku zvednout na hodnotu osobního rekordu – 238 cm. Hustopečské publikum se tak může těšit na výjimečný závod i skvělou atmosféru, Kynard totiž nepochybně zaujme jak svými výkony, tak barevnými podkolenky i veselou náladou. Talentovaný Američan si navíc poprvé vyzkouší, jaké je to zaskákat si na mítinku s hudbou. Kam až ho vynese jeho oblíbený černošský rap?

-Alfons Juck-