Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Profily hlavních hvězd závodu

24.1.2014

Erik Kynard (USA)

- - -

Tato americká výškařská jednička se postarala o překvapení na olympijském ovále v Londýně. Nikdo nečekal, že se 21letý vysokoškolák vyšvihne na 233 cm a odveze si domů stříbrnou medaili. Student kansaské státní univerzity se tak po nejdůležitější akci sezony rázem zařadil mezi americká výškařská esa a stal se dalším důkazem kvalitní trenérské práce Cliffa Rovelta (připravoval i Jamieho Nieta či Jesseho Williamse).

V loňském roce Kynard dostudoval a stal se opravdovým atletickým profesionálem, na mítincích Diamantové ligy vyletěl do výšek světové extratřídy: v Birminghamu pokořil laťku na úrovni 234 cm, v Londýně se odrazil ještě o dva centimetry výše a ve švýcarském Lausanne dokonce zazářil výkonem 237 cm. Atletický svět mu prorokoval jediné – medaili na blížícím se světovém šampionátu v Moskvě. Jenže… Laťka ve výšce 235 cm se jen nepatrně zakymácela, ale ani při jednom ze tří pokusů na stojanech nezůstala. Kynard se nakonec pro vytoužený cenný kov v ruské metropoli nevyhoupl a výkonem 232 cm si vysloužil páté místo.

Přesto se atletičtí odborníci shodují, že je právě Kynard budoucností světové výšky. Otázkou však zůstává, kdy mladík s tetováním na pravém rameni překoná hranici 240 cm. Že by se o to pokusil už na Moravě? Při letošním prvním startu sezony v domovském Kansasu už překonal 231 cm a ihned si nechal laťku zvednout na hodnotu osobního rekordu – 238 cm. Hustopečské publikum se tak může těšit na výjimečný závod i skvělou atmosféru, Kynard totiž nepochybně zaujme jak svými výkony, tak barevnými podkolenky i veselou náladou. Talentovaný Američan si navíc poprvé vyzkouší, jaké je to zaskákat si na mítinku s hudbou. Kam až ho vynese jeho oblíbený černošský rap?

 

Donald Thomas (BAH)

- - -

Letos už se zařadí mezi třicátníky, přesto odborníci věří, že svůj potenciál Thomas ještě nevyčerpal. V roce 2007 se bývalý basketbalista stal senzací světového šampionátu v Ósace. Nevybroušený výškařský styl a výkon 235 cm se zapsal do paměti snad všem atletickým divákům. Výkonem 235 cm si Thomas skočil pro zlato. A to teprve rok poté, co absolvoval svůj první výškařský závod. Tehdy v americkém Charlestoně pokořil 222 cm. Jeho atletická kariéra začala přitom sázkou s kamarádem, při které se vyhecovaný Thomas v obyčejných teniskách vyšvihl do výšky 214 cm.

Po osackém překvapení se čekalo, že si výškařský talent brzy podmaní techniku a za krátkou chvíli bude atakovat hranici 240 cm. Naopak. S důrazem na trénink techniky jakoby se vše akorát zhoršovalo a Thomas se začal trápit i na výšce „pouhých“ 230 cm. Na olympiádě v Pekingu (2008) i mistrovství světa v Berlíně (2009) nepostoupil ani z kvalifikace. Thomas se však nevzdával a pracoval na sobě dál. V roce 2010 vyhrál hry Commonwealthu a o rok později i Panamerické hry. Na světovém šampionátu v korejském Tegu (2011) konečně postoupil do výškařského finále, rok poté však na olympijských hrách v Londýně opět zůstal v kvalifikaci.

Až loňská sezona, kterou započal na Moravě (226 a 224 cm), znamenala pro Thomase opět úspěch, když na mistrovství světa v Moskvě vybojoval výkonem 232 cm šesté místo. Nyní žije Thomas v USA a pod dlouholetým vedením trenéra Jerryho Claytona vstupuje do halové sezony, která by mohla být pro bahamského sportovce zlomová i proto, že mužská výška je opět na vzestupu.

 

Maria Kučinová (RUS)

- - -

V roce 2010 vyhrála první olympijské hry mládeže v Singapuru a rázem se stala velkou nadějí světové výšky. Následující rok zazářila v halové sezoně na Moravě, když třinecké publikum udivila úspěšným pokusem na 197 cm. Takový zápis znamenal změnu světových juniorských halových tabulek, kterým Ruska kraluje dodnes. Vynikající formu potvrdila Kučinová následně i v Hustopečích, kde skončila výkonem 194 cm druhá. Ve výškařském sektoru však dominovala i v letní sezoně, když si podmanila mistrovství Evropy juniorů.

V roce 2012 se opět vrátila na Moravu, v Hustopečích tentokrát pokořila 193 cm, což ji vyneslo až čtvrté místo. Výškařské doskočiště jí opět vyhovovalo více na severní Moravě, když ve Vendryni zdolala 196 cm. Týž rok na světovém šampionátu juniorů získala bronz.

Loni triumfovala na mistrovství Evropy družstev, na Univerziádě v Kazani vyskákala stříbro. Úspěšná svěřenkyně trenéra Gabreliana by tak mohla být i favoritkou blížícího se halového mistrovství světa v Polsku. Ještě předtím se ale opět představí na Moravě. Loňský ročník výškařské tour přitom Kučinová vynechala, letos se však vrací alespoň na hustopečské klání. Tentokrát dorazí s osobním rekordem v hodnotě rovných dvou metrů, podaří se jí na území České republiky opět přepsat své maximum?

 

Emma Greenová Tregarová (SWE)

- - -

Hustopečské doskočiště tato pihatá Švédka už dobře zná. Má na něj dobré i zlé vzpomínky. Loni se tu předvedla výkonem 193 cm a spokojená Tregarová skončila čtvrtá. Pro 28letou blondýnu to byl výborný začátek úspěšné sezony, kterou korunovala bronzem na halovém mistrovství světa v domácím Göteborgu. Na Hustopeče z roku 2011 má však Tregarová naopak smutné vzpomínky, při jednom z pokusů na základní výšce se totiž zranila.

Loňský rok se však opět potěšila pátým místem na světovém šampionátu v Moskvě. Její největší úspěch se váže s rokem 2005, kdy na mistrovství světa v Helsinkách získala bronz. Tregarová zazářila i na evropských šampionátech – na stadionu v Barceloně (2010) i v Helsinkách (2012) vyskákala bronz. Atletický talent zdědila Tregarová po svém strýci, který v sedmdesátých letech běhával čtvrtku pod 48 sekund.

Přípravu na letošní sezonu započala začátkem ledna na Floridě pod vedením trenéra i manžela Yannicka Tregara. S blížícím se halovým mistrovstvím světa v Polsku oba věří, že se na něm Tregarová probojuje do finále. Výhodou pro 180 centimetrů vysokou Švédku navíc bude, že všechny tři medailistky z předešlého světového šampionátu v Moskvě halovou sezonu vynechávají. Tregarová navíc věří ve vylepšení svého osobního maxima z haly – 198 cm (2008) i venku – 201 cm (2010). Podaří se jí to a ovládne usměvavá Tregarová v Polsku stupně vítězů?

-Alfons Juck-