Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Morava hostí nejlepší světové skokany do výšky

13.1.2019

 

Tisková zpráva (12.1.2019) celý text najdete i v sekci Ke stažení

Dva nejvýznamnější výškařské mítinky v České republice Hustopečské skákání (jubilejní 20. ročník) a Beskydská laťka v Třinci (27. ročník) budou hostit opět nejlepší světové skokany do výšky v rámci série s názvem Agrotec HIGH JUMP GRAND PRIX Třinecké železárny Moravia Steel 2019. Oba závody patří mezi nejlepší specializované atletické mítinky na světě. V žebříčku IAAF skončilo v loňském roce Hustopečské skákání na 15. místě (4. místo mezi halovými mítinky) a Beskydská laťka na 22. místě (6. místo mezi halovými mítinky), jako nejlépe postavené mítinky v České republice. V Hustopečích i Třinci se představí téměř totožná sestava závodníků, která bude bojovat o finanční prémii 1.000 USD pro nejlepšího muže a stejnou částku získá i nejlepší žena. Pořadí určí součet výkonů na obou závodech. Startovní listina je už nyní plná zvučných atletických jmen, které znají diváci z vrcholných atletických událostí ve světě.

Roman Šebrle bude moderovat, Jaroslav Bába se bude loučit

Oba mítinky jsou vždy nejen velkou sportovní událostí, ale také setkáním významných sportovců. „Jsme rádi, že se nám podařilo dohodnout, že speciálním hostem obou mítinků bude letos olympijský vítěz v desetiboji a v současné době moderátor TV Prima Roman Šebrle,“ říká ředitel Beskydské laťky a sám bývalý desetibojař Stanislav Sajdok ml. „Spolu s ostříleným matadorem Jackem Přibáněm se v Hustopečích i Třinci ujme role moderátora závodu. Společně se pak budou snažit vytvořit skvělou atmosféru, aby závodníci mohli podávat ty nejlepší výkony a diváci se co nejvíce bavili,“ představuje Sajdok novou moderátorskou dvojici výškařských mítinků. „Hrozně moc se těším,“ vzkázal pořadatelům Roman Šebrle. „Atletickou akci jsem si zatím zkusil moderovat jenom jednou, desetiboj na Kladně. Ale na druhou stranu, už jsem si zkusil i zápas v kleci MMA (tedy ne zápasit, ale moderovat!). Atmosféra by mohla být podobná

To Jaroslav Bába zná oba mítinky velmi dobře. Mnohokrát na nich startoval a dosahoval zde skvělých výkonů. Například v Hustopečích poprvé překonal hranici světové extratřídy 230 cm, s 15 starty je rekordmanem v účasti a s 3 výhrami i historicky druhým nejúspěšnějším mužem mítinku. Podobně je tomu i v Třinci. Není tedy divu, že se chce na obou závodech rozloučit se svou bohatou kariérou.

Ženy chtějí atakovat dva metry

Ženská soutěž na letošní HJ Grand Prix nabídne velmi vyrovnanou sestavu závodnic, které se netají úmyslem atakovat hranici dvou metrů. Mezi favority budou určitě patřit silně zastoupené Ukrajinky. Kateryna Tabashnyk v této halové sezóně už překonala 198 cm a vytvořila si tím své osobní maximum. Tato juniorská mistryně Evropy z roku 2013 skončila na loňském ME v Berlíně na 5. místě a předpovídá se jí velká budoucnost. Další dvě její reprezentační kolegyně budou startovat pouze na jednom závodě. Stříbrná z londýnského mistrovství světa 2017 a pátá z loňského halového MS v Birminghamu Yulia Levchevko se po roční pauze opět vrací do Hustopečí. Tato sympatická závodnice se může pochlubit osobním rekordem 201 cm z venkovní sezóny. V hale dosud metu dvou metrů nepřekonala a tak se o to bude snažit právě v Hustopečích. I ona už letos pokořila laťku ve výšce 198 cm. Třinec uvidí jinou skvělou ukrajinskou výškařku. Vítězka Světové Univerziády 2017 Oksana Okuneva má osobní rekord 198 cm a může rovněž patřit mezi favoritky na umístění na stupních vítězů. Černým koněm obou mítinků bude mladá ukrajinska juniorka Yaroslava Muhuchikh, která si před několika týdny tyvvořila nový halový osobní rekord 196 cm. Tato dorostenecká mistryně světa i Evropy patří mezi velké naděje světové ženské výšky.

Atmosféru obou mítinků velmi dobře znají další aktérky ženské soutěže. Obhájkyně loňského vítězství z Hustopečí i Třince Levern Spencer z Ostrova sv. Lucie (os.r. 198 cm) bude chtít jistě navázat na své triumfy z roku 2018. Vloni vyhrála hry Commonwealthu i šampionát severní Ameriky a karibské oblasti a její cíle pro letošní sezónu jsou smělé. „Určitě si chci vylepšit své osobní rekordy. A to jak v hale, tak i venku. Chci poprvé v životě překonat hranici dvou metrů. To je sen každé výškařky na světě. A já jsem už byla několikrát velmi blízko. Příprava na tuto sezónu byla velmi dobrá a tak věřím, že mohu o této metě reálně uvažovat," prozradila Levern Sapencer pořadatelům své plány na tuto sezónu, kterou chce zahájit právě u nás na Moravě. Na moravské mítinky se vždy ráda vrací také Italka Alessia Trost. Vždyť metu dvou metrů poprvé a zatím naposledy pokořila právě tady na Beskydské laťce. Loni získala pátá z poslední olympiády bronz na halovém MS a byla i ve finále ME. Na těchto šampionátech sváděla velmi vyrovnané boje s další účastnicí obou závodů Morgan Lake z Velké Británie, která si loni vylepšila své maximum na 197 cm a na halovém MS skončila na nepopulárním 4.místě. Okruh favoritek doplňují i jedny z nejlepších asijských závodnic, Svetlana Radzivil a Nadezhda Dusanova, obě z Uzbekistánu se shodným osobním rekordem 198 cm.

Čeká se vyrovnaná soutěž mužů. Mírným favoritem je Bednarek

Kvalitní startovní pole nabídne i soutěž mužů. „Prakticky všichni závodníci mají osobní maxima ve výši 230 cm a více. Očekáváme velmi vyrovnanou soutěž, která nemá jednoznačného favorita," míní ředitel Hustopečského skákání Zbyněk Háder, který lituje neúčasti loňského vítěze z obou mítinků a rekordmana Beskydské laťky. „Škoda, že Rus Danil Lysenko, má pozastavený start a nemůže tu letos startovat. V loňském roce předváděl úžasné výkony a létal v neskutečných výškách. Bude těžko ho nahradit. Na druhou stranu věřím, že bude soutěž velmi napínavá," dodal Háder.

Mírným favoritem je určitě vítěz obou závodů z roku 2017 populární a věčně usměvavý Polák Sylwester Bednarek. Aktuální halový mistr Evropy s osobním rekordem 233 cm chce na Moravě zahájit svolu cestu za obhajobou svého titulu. V loňském roce získal 5. místo na halovém MS a přidal ještě 7. místo na ME. Bednarek už v roce 2009 šokoval atletický svět ziskem bronzu na MS v Londýně a o tom, že si drží stále skvělou formu, svědčí fakt, že v loňském roce skončil v Hustopečích i Třinci druhý za Lysenkem. Hned za ním byl loni v Hustopečích Číňan Wang Yu, který bude letos startovat na obou mítincích. I on má os.rekord 233 cm a v loňském roce vyhrál podruhé Asijské hry a byl šestý na halovém MS. Skvělým osobním rekordem 233 cm se může pochlubit nová naděje švédské výšky Fabian Delryd. Mladík bez velkých mezinárodních zkušeností může platit za černého koně mítinků. O centimetr lepším rekordem a mnohaletými zkušenostmi se může pochlubit řecká jednička Konstadínos Baniótis, který se loni v Berlíně na ME dostal do finále a tam skončil na 10. místě. Jeho zdatnými soupeři budou zcela jistě čtvrtý muž posledního MS v Londýně Mexičan Edgar Rivera (o.r. 230 cm) či šestý ze stejného mistrovství Rus Ilia Ivanyuk (OR 231 cm), který ale čeká na povolení startu od IAAF. Českou výškařskou školu bude v této soutěži zastupovat čerstvý li mitář na halové ME v Glagow Martin Heindl, který chce útočit na svůj osobák a tedy i na hranici 230 cm. Podle slov svého manažera Jana Janků ml. je ve výborné formě a tak šance na zlepšení je reálná. Slovensko bude zastupovat Matúš Bubeník, který loni šokoval vítězstvím v B soutěži mužů v Hustopečích výkonem 230 cm. Jeho osobní rekord je ještě o centimetr lepší. Pořadatelé obou mítinků ještě stále jednají s předními světovými závodníky a tak můžeme očekávat ještě vylepšení i tak nabité startovní listiny obou kategorií.

Mládež i sportovní legendy

Oba závody nabídnou také soutěže talentované mládeže. V Hustopečích se začíná už ve čtvrtek 24. ledna soutěžemi žactva a v sobotu jsou na programu soutěže dorostu, juniorů i B závody žen a mužů. I do těchto závodů se přihlásili zahraniční závodníci z několika zemí. Zajímavostí je účast početné skupiny britských a slovenských závodníků. V Třinci se v předprogramu uskuteční žákovské a juniorské závody. Diváci v obou halách však uvidí nejen současné špičkové závodníky z celého světa, ale i sportovní legendy. Ambasadorem Grand Prix je náš bývalý skvělý výškař Tomáš Janků a mezi čestnými hosty můžeme vidět např. Jarmilu Kratochvílovou, Taťánu Kocembovou-Netoličkovou, Imricha Bugára, Zuzanu Hlavňovou, Ivu Strakovou, Radka Jušku, Svatoslava Tona, Romanu Dubnovou a také známé olympioniky Františka Pospíšila nebo bratry Svojanovské.

„Bude to velký sportovní svátek," hodnotí letošní ročník ředitel Hustopečského skákání Zbyněk Háder, „Myslím si, že je to nejkvalitnější startovní pole v historii mítinku a z této široké kvality se můžeme dočkat velkých výkonů. Klidně i těch rekordních," dodal Háder.

Hvězdy HJ GRAND PRIX 2019

MUŽI (PB)                                                                   ŽENY (PB)

Konsatadíos Baniótis             GRE      234 cm          Yulia Levchenko                     UKR     201 cm
Sylwester Bednarek               POL      233 cm           Alessia Trost                           ITA       200 cm
Wang Yu                                CHI       233 cm           Levern Spencer                        LCA    198 cm
Fabian Delryd                        SWE      233 cm          Kateryna Tabashnyk                UKR    198 cm
Ilya Ivanyuk                           ANA       231 cm          Oksana Okuneva                     UKR     198 cm
Matúš Bubeník                      SVK       231 cm           Svetlana Radzivil                     UZB     198 cm
Edgar Rivera                         MEX      230 cm           Nadezhda Dusanova                UZB    198 cm
Martin Heindl                         CZE       226 cm          Morgan Lake                           GBR     197 cm
Yaroslava Mahuchikh            UKR      196 cm

Rekordy Hustopečského skákání

muži:
Ivan Uchov                   RUS                238 cm    2011
Gianmarco Tamberi       ITA                 238 cm    2016
ženy:
Ariane Friedrich            GER                200 cm    2009

Rekordy Beskydské laťky

muži:
Danil Lysenko               RUS                235 cm    2018
ženy:
Blanka Vlašič                CRO                201 cm    2010

Program Hustopečského skákání AGROTEC 2019

Memoriál Mileny Rezkové - Hübnerové

čtvrtek 24. ledna 2019

9.00     žákovské soutěže

sobota 26. ledna 2019

10.00   mládežnické soutěže a B závody žen a mužů

17.00   ŽENY

19.00   MUŽI

Program Beskydské laťky 2019

úterý 29. ledna 2019

9.30     žákovské soutěže

12.30   juniorské soutěže

16.00   ŽENY

17.30   MUŽI

Kontakt na pořadatele:

manažeři Grand Prix:
Jan Janků ml.              e-mail: janku@smacz.com
Andrea Cejnková         e-mail: andrea.cejnkova@gmail.comm +420 792 292 735, +30 694 711 2883

Hustopečské skákání Agrotec 2019

ředitel mítinku:            
Zbyněk Háder,        e-mail: reditel@zsvestonice.cz, mobil: 702 204 306

Beskydská laťka 2019

ředitel mítinku: 
Stanislav Sajdok, ml.  e-mail:  atletikatrinec@centrum.cz, mobil:    737238005; tel./fax. 558 993 324

www.hustopecskeskakani.cz

www.beskydskalatka.cz

FOTO: www.atletika.cz