Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Ohlédnutí za Hustopečským skákáním 1999 - 2018

11.1.2019

Rekordmanem v počtu startů v Hustopečích je Jaroslav Bába

V dosavadních 19. ročnících Hustopečského skákání mohli diváci vidět v prestižních A závodech seniorů celkem 114 mužů a 106 žen z celého světa. Pochopitelně nejvíce startů mají na svém kontě domácí, čeští závodníci. Jen čtyři ročníky v historii vynechal Jaroslav Bába, který je s 15 účastmi absolutním rekordmanem v počtu startů v hustopečské hale. Chyběl pouze na prvních dvou ročnících a pak díky zranění v letech 2006 a 2017. Hned za ním v této statistice je slovenský skokan Peter Horák s 13 starty a ruský bohatýr Ivan Uchov se 7 starty. U něj by bylo toto číslo určitě ještě vyšší, ale v posledních letech nemohl Ivan startovat na svém oblíbeném mítinku díky vyloučení ruských atletů z akcí IAAF. Ze současných závodníků má na svém kontě nejvíce startů Sylwester Bednarek, který k dosavadním pěti startům přidá letos šestý. Dalším zajímavým faktem je skutečnost, že 51 skokanů se po prvním startu v Hustopečích do naší haly opět vrátilo.
Mezi ženami tomuto žebříčku vládnou čtyři české reprezentantky Oldřiška Marešová a Iva Straková obě s 8 starty, Romana Dubnova se 7 starty a Barbora Laláková s 6 starty. Ze zahraničních atletek byly v Hustopečích nejčastěji Ariane Friedrich z Německa, Svetlana Shkolina z Ruska, Kamila Stepaniuk z Polska, Diana Lázníčková ze Slovenska, Ana Šimic z Chorvatska a Levern Spencer z ostrova sv.Lucie. Poslední dvě jmenované budou pravděpodobně na staru i letos. Alespoň dva starty v Hustopečích má na svém kontě celkem 45 skokanek.

Historickému medailovému žebříčku vévodí Uchov
Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale za devatenáct let existence Hustopečského skákání jsme viděli v hustopečské hale vystoupat na stupně vítězů celkem 35 mužů a 33 žen z 18 zemí světa. Rekordmanem v medailovém žebříčku je známý ruský bohatýr Ivan Uchov, který všech svých sedm startů v Hustopečích proměnil v medailový zisk. Jeho 5 zlatých medailí je zatím nedostižnou metou a nikdo z aktivních závodníků ji nemůže v nejbližších letech ohrozit. Hned za ním následuje český rekordman Jaroslav Bába se třemi tituly. Dvě medaile má hned několik dalších atletů a atletek, mj. i Ariane Friedrich (Německo) a Svetlana Shkolina (Rusko), které vedou žebříček žen, díky zisku 2 zlatých a 1 stříbrné medaile. V ženském žebříčku je však situace velmi vyrovnaná a už letos se může stát, že se přední místa hodně promíchají.

Nejčastěji u nás startovali Rusové a Britové
Zdá se to neuvěřitelné, ale za uplynulých 19 ročníků Hustopečského skákání se divákům v městské hale představilo v A závodech mužů a žen celkem 220 závodníků ze 47 zemí světa (pozn.: M.Skotnik zde jednou reprezentovala Německo a po změně občanství i jednou Francii). Samozřejmě nejvíce jich bylo z Evropy (28 států), ale nechyběly ani státy Ameriky (8), Asie (8) a Afriky (3). Co se týče počtu závodníků z jednotlivých zemí, tak kromě domácích závodníků to byli nejčastěji Rusové s 24 atlety a Britové s 15 závodníky v hlavních kategoriích. To, že Britská atletická reprezentace si v Hustopečích dělala v posledních letech skokanské soustředění, svědčí počet jejich závodníků v B Kategoriích, juniorech i dorostencích. Hustopeče si také oblíbili závodníci z Ukrajiny, Slovenska, Itálie a USA. V mládežnických kategoriích jsou u nás zase nejčastějšími hosty sousední Slováci.

-had-, FOTO: www.atletika.cz