Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Lysenko zaútočil na rekord Hustopečského skákání

27.1.2018

V sedm hodin večer byla slavnostně zahájena velmi očekávaná soutěž kategorie muži A. Publikum bylo představeno 12 špičkových výškařů z celého světa a startovka byla plná známých jmen, které mají na Hustopečském skákání bohatou minulost, např. Tamberi, Bednarek, Rivera, Kandu, Baker či jediný český reprezentant Bába. Základní výšky sloužily výškařům k rozehřátí a diváci s jásotem skandovali. Mnoho z nich mělo v závodě svého favorita. Večerem se také neslo očekávání, zda bude pokořena rekordní výška 238 cm Hustopečského skákání, kterou v roce 2011 zdolal Ivan Uchov a v roce 2016 zopakoval právě Gianmarco Tamberi.

Výšku 220 cm skočila většina závodníků na první pokus. Na 225 cm skončilo pět výškařů a 228 cm už dávalo závodníkům zabrat. Třetí pokusy čekaly Riveru i Tamberiho. Hala šílela a tleskala ve stoje. Rivera skočil bez problémů, ale pod Tamberim se laťka zachvěla a po chvíli spadla. Tento italský výškař má v hustopečských obrovskou základnu fanoušků, která nesla jeho konec v závodě s těžkým srdcem. Tamberi se s publikem za bouřlivého potlesku rozloučil saltem na doskočišti.

Výška 231cm byla pro skokany kritická. Stabilní a skvělou formu ukázal Sylwester Bednarek, který si v minulém roce odnesl zlato za 230 cm. Laťku ve výšce 231 zdolal na první dobrou, stejně tak i druhý favorit Danil Lysenko. Na oba dva čekalo 233 cm a boj o zlato, ostatní výškaři se se závodem rozloučili. Lysenko zvládl laťku na druhý pokus a dokázal proč je výškařskou hvězdou současnosti. Bednarekovi se nepovedlo zopakovat svůj halový rekord a za mohutného aplausu se se soutěží i diváky rozloučil. Lysenko si nechal nastavit laťku na výšku 237 cm s ambicí útočit na nejlepší světový výkon tohoto roku. A překonal ji jako nic. Dalším skokem se výškař s osobním rekordem 238 cm pokusil překonat rekord Hustopečského skákání, když si troufl na výšku 239 cm. Bohužel i potřetí se laťka zachvěla a šla k zemi.

Zlatou medaili na 19. ročníku výškařského mítinku Hustopečské skákání Agrotec 2018 vybojoval Rus Danil Lysenko, který se přehoupl přes výšku 237 cm. Stříbrnou medaili získal Polák Sylwester Bednarek s 231 cm. Bronz si odnesl Yu Wang z Číny, který skočil 228 m.

-ves-

- - -

- - -

- - -