Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Míša Hrubá: Loni jsem si splnila všechny cíle

24.1.2018

Naše nejlepší výškařka současnosti Michaela Hrubá získávala v loňském roce jedno cenné umístění za druhým. Vrcholem byla určitě obě finále na největších akcích roku. Nejprve v Bělehradě vybojovala pěkné šesté místo a poté se probojovala i do finále na MS v Londýně, kde nakonec skončila jedenáctá. A protože její bydliště je v Jihomoravské metropoli Brně, očekávali mnozí atletičtí fanoušci, že se po roční pauze objeví opět ve startovní listině Hustopečského skákání. Bohužel ji tam však nenajdete. „Nemůžu startovat, protože mám dva dny před Hustopečemi závody a hned po závodech musím jet do školy,“ prozradila nám důvody své neúčasti v Hustopečích Michaela Hrubá.
Na svůj jediný start v Hustopečích v roce 2016 ale vzpomíná Hrubá jen v tom nejlepším. „V Hustopečích se mi skákalo dobře, jsou tam skvělí diváci a navíc je to kousek od mého bydliště, takže se na mě přijela podívat i moje rodina, což má pro mě osobní kouzlo,“ řekla nám s úsměvem ve tváři Míša a potvrdila, že příští rok se už těm skvělým divákům opět představí i pod vysokou laťkou. Letos totiž do Hustopečí míří rovnou ze školy jen v roli diváka.
V loňském udělala Míša Hrubá velkou změnu ve své atletické kariéře. Jejím trenérem se stal známý „výškařský mág“ Michael Pogány. Ten již v minulosti připravoval řadu skvělých atletů v čele se svou životní partnerkou Šárkou Kašpárkovou. Přechod od jednoho trenéra k druhém sebou vždy nese mnoho změn. Cíl je jediný – lepší výkon. „V první řadě musím říct, že s Miškou je radost spolupracovat, protože ví co dělá a čeho chce dosáhnout,“ svěřil se nám trenér Pogány a zavzpomínal na začátek spolupráce s naší elitní výškařkou. „Pochopitelně, že každá změna přinese něco nové. Není tomu jinak ani v našem případě. Postupně se zvyšuje tréninkové zatížení. Miška víc běhá než dříve a taky více posiluje. Náplň jejich tréninků se samozřejmě mění i vzhledem k tomu, že přechází do seniorské kategorie. A v neposlední řadě se o hodně víc věnuje regeneraci.
Česká atletika si od spojení výškařky Michaely Hrubé a trenéra Pogányho slibuje hodně. Mají za sebou téměř rok spolupráce. A tak jsme obě dvěma položili tři podobné otázky, které mají shrnout minulý rok a také se podívat do budoucnosti.

Michaela Hrubá

1. Jak hodnotíš již téměř roční spolupráci s novým trenérem Michaelem Pogánym?

Já jsem zatím velice spokojená! V loňském roce jsme s trenérem splnili všechny cíle, co jsme si určili. S trenérem jsme si sedli i lidsky, takže já doufám, že naše spolupráce bude ještě dlouho pokračovat. Podzimní přípravu jsme s celou skupinou zvládli skvěle, takže už se těšíme na závody a snad i super výsledky.

2. Co očekáváš od letošní sezóny a jaký výkon na konci roku by tě potěšil?

Musím říct, že se cítím velice dobře, natrénovali jsme opravdu kvalitně. Já bych si přála se dostat na HMS v Birminghamu, což bude těžké, ale ne nereálné a na ME v Berlíně. A ve výkonu musím souhlasit s trenérem, když vylepšíme osobní rekord, tak to bude úspěch.

3. Kam bys to chtěla v atletickém životě dotáhnout?

Hodně lidí říká, že jednou vyhraji OH nebo MS. To by bylo moc hezké, ale já tomu nechávám volný průběh a bude to dlouhá cesta. Co se má stát, to se také stane a já udělám vše pro to, aby ti lidé měli pravdu.

 

Michal Pogány:

1. Jak hodnotíš již téměř roční spolupráci s Míšou?

Jsem mimořádně nadšený. Musím připomenout, že celá moje skupina je fantastická a táhne za jeden provaz. Jsou v ní další dvě devatenáctileté děvčata a to Ivana Reicheltová (trojskok), Eliška Buchlovská (výška) a dvacetileté Barča Klímová (trojskok) a Slovenka Zuzka Ďurkechtová (trojskok).

2. Co očekáváš od letošní sezóny a jaký výkon Míši by tě na konci roku
potěšil?

V první řadě si přeji, aby byla všechna děvčata zdravá. A Miška? Velmi si přeji, aby si v hale skočila osobák, to je alespoň 196 cm. A aby se kvalifikovala na HMS. A v letní sezóně bych chtěl, aby se zase alespoň o  jeden centimetr zlepšila. To bych byl fakt moc spokojený.

3. Kam si myslíš, že to Míša v atletickém životě dotáhne?

Víte, všichni čekají že skočí dva metry. Nejlépe už tento rok. Ale to není tak jednoduché jako zlepšení se ze 170 na 180 cm. Věřím, že když bude zdravá, dotáhne to tam kam patří a kde ji to všichni okolo ní přejeme. A já věřím, že oba dva uděláme všechno proto, abychom toho společně dosáhli.

Zbyněk Háder, ředitel mítinku, FOTO: Archiv Michaely Hrubé