Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Rekordman Tamberi se po roční pauze vrací

4.1.2018

Začátek roku 2018 bude v Hustopečích opět patřit světové atletice. Již podevatenácté se do našeho města sjedou nejlepší skokané do výšky na tradiční halový mítink Hustopečské skákání Agrotec 2018. A znovu zde nebudou chybět atleti, které známe z Mistrovství světa, Evropy i z olympijských her. Tradičně dvoudenní závod zahájí ve čtvrtek 25. ledna 2018 v Městské sportovní hale závody mladých atletů v žákovských kategoriích. Hlavní závod je pak naplánován na sobotu 27. ledna 2018.

A už první jména, která potvrdila start v Hustopečích naznačují, že se máme na co těšit. Mezi ženami, jejichž soutěž je opět vyhlášena jako memoriál olympijské vítězky Mileny Hübnerové, se bude snažit obhájit loňské prvenství britská výškařka Morgan Lake. Loni v Hustopečích zvítězila výkonem 192 cm a byl to její nejlepší výkon v halové sezóně. V létě si vytvořila nový osobní rekord 196 cm a ve finále MS v Londýně její výkon o centimetr nižší stačil na skvělé 6. místo. V Hustopečích bude mít výborné soupeřky. Ze startů u nás nám dobře známá Ruska Irina Gordeyeva se už několikrát přenesla přes magickou dvoumetrovou hranici (OR 204 cm), nejlepší současná kanadská výškařka Alex Treasure má osobní rekord 194 cm z OH v Rio de Janeiro a výborným osobním rekordem 198 cm se může pochlubit i Naděžda Dusanova z Uzbekistánu. Největší soupeřkou Morgan Lake ale bude určitě kubánská sedmibojařka a výškařka Yorgelis Rodrigue, která skončila čtvrtá v sedmiboji na letošním MS a ve výškařském sektoru předvedla výkon 195 cm.

Fanouškům italské výškařské školy udělá velkou radost zpráva o potvrzeném startu rekordmana Hustopečského skákání Gianmarca Tamberiho. Všichni ještě máme v paměti jeho neuvěřitelný výkon z roku 2016, kdy ve velkém souboji s Britem Chrisem Bakerem vyrovnal rekord mítinku 238 cm (drží ho společně s Rusem Ivanem Uchovem). Jeho rozlet pak zarazilo zranění, ale letos se znovu vrátil ve výborné formě. V Londýně na MS mu o jedno místo uniklo finále a byl z toho velice zklamaný. Výkon 229 cm ale naznačuje, že se mu vrací výkonnost a musí se s ním v nadcházející sezóně opět počítat. Dokázat to bude chtít právě ve svých oblíbených Hustopečích, které se vybral jako jedno z mála míst, kde chce v halové sezóně startovat. Největší hvězdou nadcházejícího ročníku Hustopečského skákání Agrotec 2018 však bude stříbrný medailista z MS v Londýně Danil Lysenko z Ruska. Jeho osobní rekord 238 cm z letošního roku je symbolicky roven právě rekordu Hustopečského skákání. A právě on má ambice ho v Městské sportovní hale pokořit. Kromě Tamberiho by mu měl pomoci i čtvrtý muž letošních světových tabulek Maksim Nedasekau z Běloruska (OR 233 cm), šestý z MS 2017 Rus Ilia Ivanyuk (OR 231 cm) nebo Ukrajinec Andrey Protsenko s osobním rekordem 240 cm.

Zbyněk Háder, ředitel mítinku