Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Mezi ambasadory jsou i Hlavoňová a Juška

1.2.2017

Každý podobný mítink jako Hustopečské skákání má své čestné hosty, mezi kterými mají svou specifickou úlohu ambasadoři závodu. Přebírají roli „kmotrů“ závodu a jsou jejich sportovní záštitou. I letos bude mít Hustopečské skákání čtveřici takovýchto ambasadorů. Po loňské premiéře si tuto úlohu zopakují stříbrná medailistka z HMS 1999 a česká rekordmanka ve skoku vysokém Zuzana Hlavoňová a stříbrný z ME 2006 Tomáš Janků. BNaopak poprvé se v této roli divákům v hale představí stříbrný medailista ve skoku dalekém z HME 2015 v Praze Radek Juška, rodák z nedalekých Staroviček a olympijský vítěz ve skoku vysokém OH 1984 Dietmar Mögenburg z Německa.

Už dříve jsme Vám představili Dietmara Mögenburga. Nyní Vám přinášíme krátké profily a rozhovory s dalšími dvěma z nich: Radkem Juškou a Zuzanou Hlavoňovou.

 

Radek Juška chce do Londýna a brousí si zuby na rekord

Radek Juška je v Hustopečích jako doma. Narodil se v nedalekých Starovičkách, kde začínal jako fotbalista. První atletické krůčky dělal v Břeclavi pod vedením trenéra Zbyňka Chlumeckého. Postupně se mu stala osudnou dálka. Přesto jsme ho mohli několikrát vidět i na Hustopečském skákání, kde testoval svou výškařskou formu. V roce 2012 se probojoval na svou první velkou soutěž. Na juniorském mistrovství světa zaplatil nováčkovskou daň a neprošel do finále. V roce 2014 se stal poprvé seniorským mistrem ČR a pak přišel úspěšný rok 2015. Na halovém Mistrovství Evropy v Praze získal senzační stříbro před domácím publikem. Stejný kov pak získal i na ME do 23 let výkonem 815 cm, který je jeho dosavadním osobním rekordem. Štěstí z tohoto roku vystřídala smůla v roce následujícím. Na ME v Amsterodamu měl v kvalifikaci druhý nejlepší výkon, ale ve finále skončil nakonec čtvrtý ve stejném výkonu jako třetí Holanďan Gaisah. O jeho medaili rozhodl druhý lepší pokus. Na OH v Riu pak skončil na 13.místě, když souboj o finále prohrál o jediný centimetr.

V současné době žije Radek v Praze, kde se připravuje pod vedením trenéra Josefa Karase. Přestože zimní přípravu zbrzdilo svalové zranění hledí Radek do roku 2017 s nadějí. „Prvním vrcholem je pro mě halové Mistrovství v Bělehradě, kde budu obhajovat stříbro z Prahy. Doufám, že zranění, které teď doléčuji, mě pustí na start. Jednoznačným vrcholem roku ale bude Mistrovství světa v Londýně. Tam bych se chtěl kvalifikovat. No a snad se podaří i posunout český rekord. Už by to bylo potřeba. Snad bude zdraví sloužit. To je vždycky to hlavní,“svěřil se s plány na tuto sezónu tento sympatický závodník.

Hustopečský atletický oddíl zaznamenal velký nárůst dětí z tvých rodných Staroviček poté, co jsi tam byl na besedě. Všichni tvrdili, že chtějí být katy jako Juška. Těší tě to? „Těší a moc. Je dobré, že jsem někoho přivedl k aktivnímu sportu a že si díky mě vybrali moji oblíbenou atletiku. A samozřejmě jsem rád, že jsem se stal i jejich vzorem. I když to i hodně zavazuje,“ dodal Radek Juška.

- - -

Zuzana Hlavoňová: Hustopeče jsou mým oblíbeným mítinkem

Rodačka ze slovenské Šaľy se do Čech dostala v rámci studia na střední škole v Brně, kde trénovala výšku pod vedením dnes čestného ředitele Hustopečského skákání Stanislava Joukala. Jejími největšími úspěchy jsou stříbrná medaile z halového MS 1999 v Maebaši a stříbro z halového ME 2000 v Gentu. Třikrát nás reprezentovala na olympijských hrách. V Atlantě 1996 i v australském Sydney 2000 skončila vždy na 11.místě. V Athénách 2004 se nedostala do finále. V roce 1999 skončila čtvrtá na světovém šampionátu ve španělské Seville. Je jedinou českou výškařkou, která překonala dvoumetrovou hranici. 5. června 2000 v Praze skočila rovné dva metry, což se prozatím žádné další české výškařce nepodařilo.

Je dvojnásobnou vítězkou Hustopečského skákání (2003 – 190 cm, 2004 – 191 cm) a nikdy na tomto mítinku nebyla poražena. „Já do Hustopečí jezdím velmi ráda, je to můj oblíbený mítink. Navíc kousek od Brna kde bydlím. Bývá tady vždycky super atmosféra a i když už sem jezdím jenom jako host, ráda vzpomínám i na to, jak jsem tu závodila,“ svěřila se nám tato sympatická skokanka. V současnosti pracuje na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. „Učím tady atletiku, ale nejsem klasická trenérka. V současnosti taky pomáhám s technikou jednomu z nejlepších slovenských skokanů Matúši Bubeníkovi, který by měl startovat v Hustopečích v hlavní mužské kategorii. Doufám, že mu to zdraví dovolí a předvede dobrý výkon,“ dodala s nadějí v hlase Zuzana Hlavoňová.

- - -

-had-