Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Hosty budou Věra Růžičková a David Kostelecký

1.2.2017

Setkání legend v Hustopečích pokračuje. Hustopečská městská sportovní hala bude v sobotu 4. února hostit doslova hvězdnou sestavu. Opět k nám přijedou zástupci Klubu českých olympioniků v čele s olympijskými medailisty ve veslování bratry Pavlem a Oldřichem Svojanovským a mistry světa v ledním hokeji Františkem Pospíšilem, Františkem Kaberlem a Josefem Horešovským. Mezi dalšími hosty jsou finalistka OH v Pekingu 2008 Romana Dubnová, stříbrný z juniorského ME ve skoku vysokém Jiří Křehula, který se v Hustopečích narodil a poprvé k nám zavítá i pátý z OH 1956 v cyklistice František Jursa.

Velmi si vážíme, že se premiérově v Hustopečích představí tamním divákům i dva olympijští vítězové – gymnastka Věra Růžičková a střelec David Kostelecký. Oba své olympijské zlato získali ve zcela jiné době. Zatímco pamětníků na triumf Věry Růžičkové na první poválečné olympiádě v Londýně v roce 1948 už mezi námi mnoho není, na radost Davida Kosteleckého ze zlata v Pekingu 2008 si vzpomeneme všichni. Přinášíme Vám jejich malé profily.

Věra Růžičková

Narodila se 10. srpna 1928 v Brně. Tato bývalá československá sportovní gymnastka získala zlato na letních olympijských hrách 1948 v Londýně v soutěži družstev žen.

Sportovní kariéru začala jako skokanka do vody, byla také členkou prvoligového basketbalového družstva žen v SK Židenice, ale nakonec se rozhodla pro sportovní gymnastiku v Sokole Brno I. V roce 1946 se probojovala do dvouleté olympijské přípravy. V Londýně svými dobrými výkony přispěla k vítězství družstva a v neoficiální klasifikaci jednotlivkyň získala šesté místo. Rok po olympiádě ukončila závodní činnost a věnovala se trenérské práci ve sportovním středisku v Brně. Po roce 1990 se zapojila do obnovení činnosti Sokola jako členka předsednictva České obce sokolské. Významná je také její činnost v Českém klubu olympioniků, osm let byla předsedkyní ČKO v jihomoravském regionu a doposud je jeho místopředsedkyní.

- - -

David Kostelecký

Narodil se 12.května 1975 v Brně. Věnuje se sportovní střelbě, disciplíně trap. V ní získal na letních olympijských hrách 2008 v Pekingu zlatou medaili. Druhá olympijská medaile mu jen těsně unikla loni na hrách v Riu de Jandero, kde skončil na čtvrtém místě.

Střelbou se začal zabývat ve čtrnácti letech v brněnském středisku mládeže. V šestnácti letech byl ze střediska vyloučen jako neperspektivní. Vyloučeného hocha si však povšiml bývalý český reprezentant ve střelbě Josef Machan, který jej u sportu podržel. A to bylo dobře. David vyrostl ve výraznou osobnost českého střeleckého sportu. Pravidelně vozí medaile z vrcholových soutěží. Je juniorským mistrem světa a dvojnásobným juniorským mistrem Evropy, na stejném šampionátu dospělých získal zlato (2002) a stříbro (2008). Zúčastnil se pěti olympijských her.

- - -

-had-