Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Přijede olympijský vítěz Dietmar Mögenburg

30.1.2017

Hustopečské skákání je nejen setkáním současné sportovní elity ve skoku vysokém, ale pravidelně jsou divákům představovány legendy této disciplíny. Z těch památných jmenujme například světového rekordmana a olympijského vítěze Javiera Sotomayora, „vynálezce“ flopu Dicka Fosburyho, olympijského vítěze Sergeje Kljugina a v loňském roce evropského rekordmana Patrika Sjöberga. Letos k nim přibude další světová celebrita skoku vysokého olympijský vítěz z Los Angeles 1984 a bývalý světový rekordman Dietmar Mögenburg.

Jeden z nejlepších skokanů do výšky světové historie se narodil 15. srpna 1961 v německém Leverkusenu. Dařilo se mu zejména v hale. Jeho halový osobní rekord 239 cm (1984, Kolín n.Rýnem) byl téměř dva roky světovým rekordem.

Poprvé na sebe Dietmar výrazně upozornil vítězstvím na juniorském mistrovství Evropy v roce 1979. Talentovaný mladík se stále zlepšoval a stal se miláčkem německého publika. 26. května 1980 v německém Rehlingenu překonal laťku ve výšce 235 cm, čímž vyrovnal světový rekord, který vytvořil o pouhý den dříve v Eberstadtu Polák Jacek Wszoła. Na prvním mistrovství světa v roce 1983 v Helsinkách už patřil k favoritům na medaili. Ta mu ale těsně unikla, když skončil hned pod stupni vítězů. Všechno si vynahradil o rok později na OH v Los Angeles. O zlato musel bojovat s devatenáctiletým Švédem Patrikem Sjöbergem na výšce 235 cm. Dietmar tuto výšku zdolal, Švéd ne a tak si mohl vychutnat německou hymnu na nejvyšším stupínku. Tento rok byl vrcholem jeho kariéry. Kromě titulu olympijského vítěze dokázal překonat i halový světový rekord. Dietmar Mögenburg má úctyhodnou sbírku zlatých medailí. Kromě zlata z OH má stejný kov i z Mistrovství Evropy a pět nejcennějších kovů z halového Mistrovství Evropy.

Od roku 2006 žije se svojí ženou a dvěma dětmi v Norsku. „Máme pěkný dům na předměstí Osla, posazený na skále. Vpředu jsou vidět fjordy a také slavný Holmenkollen se skokanskými můstky,“ říká bývalý světový rekordman. „Věřím, že tady mají moje děti větší šanci pro budoucnost, než v Německu. Je to tu všechno bez stresu a společnost má větší sociální strukturu. Navíc má Norsko jednu z nejvyšších životních úrovní na světě,“ vypočítává další důvody proč žije na chladném severu. Přesto připouští, že podmínky pro atletickou přípravu nejsou v zemi zaslíbené zimním sportům ideální.

Jeho dcera Katarina jde ve šlépějích svého otce a přijede s ním do Hustopečí. Divákům ve zdejší hale se představí v hlavní soutěži žen. „Vždycky jsem měl rád závody v hale, takže se do Hustopečí moc těším. O zdejším mítinku jsem už slyšel a vím, že se tu skáče hodně vysoko. Doufám, že to bude platit i o mé dceři,“ směje se držitel osmi zlatých medailí z vrcholných atletických soutěží.

-had-

- - -