Hustopečské skákání
v češtině in English
20. ročník Hustopečského skákání 24. a 26. ledna, Memoriál Mileny Hübnerové

Currently

Po roce se do Hustopečí vrací Chris Baker

12.1.2017

Tisková zpráva č.1 (12.1.2017)

Nejlepší český skokanský mítink zařazený podle All-Athletics.com do elitní desítky světových specializovaných mítinků Hustopečské skákání Agrotec 2017 napíše první únorovou sobotu již svoji 18. kapitolu. A opět po roce se na jihu Moravy sejdou nejen nejlepší světoví atleti, ale také mnoho sportovních osobností a sportující mládež z celé republiky.

Baker o vítězství, Bába o limit

Loňský ročník nabídl v soutěži mužů u nás jen málokdy vídanou strhující bitvu „Ještě teď máme v paměti tu neuvěřitelnou atmosféru v hustopečské hale při souboji mezi Italem Gianmarcem Tamberim a Britem Chrisem Bakerem, ze kterého si odnesl italský rekordman nejen vyrovnaný rekord mítinku 238 cm, ale také nejlepší loňský halový výkon světa. Ani britský závodník nebyl zklamán, vždyť ve světových tabulkách byl hned za Italem na druhém místě s 236 cm. A právě tento sympatický Brit se do Hustopečí znovu vrací, aby se zde pokusil letos zvítězit,“ vzpomíná na loňský závod a zároveň představuje prozatím největší hvězdu letošního ročníku ředitel Hustopečského skákání Zbyněk Háder. Chris Baker se v loňském roce usadil mezi výškařskou elitou, když v Amsterodamu na ME vystoupil na bronzový stupínek a na halovém MS v Portlandu skončil osmý. Při absenci italských skokanů, kteří doléčují zranění z uplynulé sezóny, bude mít úlohu favorita Baker o něco lehčí.

Proti britskému závodníkovi se postaví i dvojice našich nejlepších výškařů, kteří se budou pokoušet splnit limit na HME 226 cm. Náš nejlepší výškař posledních let, olympijský medailista Jaroslav Bába (OR 237 cm) už třikrát v Hustopečích vyhrál a patří mezi tradiční účastníky tohoto výškařského klání. Naopak mladý Martin Heindl (OR 222 cm) bude mít v Hustopečích premiéru v hlavním závodě a bude se usilovat o potvrzení dobrých tréninkových ukazatelů.

Účast na prestižním světovém mítinku v Hustopečích si nenechá ujít bronzový medailista z MS 2009 a mistra Evropy do 23 let z téhož roku Polák Sylwester Bednarek (OR232 cm) nebo zkušený Řek Konstadinos Baniotis. Ten se může pochlubit nejen osobním rekordem 234 cm, ale také vítězstvím na Středomořských hrách. V loňském roce se znovu vrátil mezi světovou elitu, což potvrdil 5.místem na halovém MS v Portlandu a 6.místem na ME v Amsterodamu. Atmosféru v hustopečské hale si vyzkouší po loňské absenci i nejlepší slovenský skokan do výšky Matúš Bubeník (OR 231 cm), druhý z univerziády 2015.

Pohár pro vítězku žen věnovali olympionici

Po loňské premiéře se bude letos podruhé hustopečský závod konat jako Memoriál Mileny Rezkové - Hübnerové. „Tato olympijská vítězka z Mexika 1968 ráda do Hustopečí jezdila a měla tady i mnoho přátel. Bohužel nás před dvěma lety opustila a tak ji alespoň takto vzdáváme hold. Jsme hrdi na to, že náš mítink může nést její jméno,“ zavzpomínal na historicky nejúspěšnější českou skokanku ředitel Hustopečského skákání Zbyněk Háder. A protože Milena Rezková-Hübnerová byla opravdu výjimečnou osobností české atletiky, rozhodl se Klub českých olympioniků věnovat vítězce kategorie žen v Hustopečích zlatý pohár se jménem této naší skvělé atletky.

Boj o něj slibuje velmi zajímavou podívanou. Hned sedm skokanek má osobní rekord alespoň 194 cm a tak se dá očekávat útok na výšky blízko rekordu mítinku, který drží výkonem rovné dva metry Němka Ariane Friedrich. Ve světovém žebříčku je ze startovní listiny nejvýše Sofie Skoog ze Švédska, kterou trénuje legendární Stefan Holm. Loni se v hale i venku dokázala přenést přes laťku ve výšce 194 cm. Na OH prošla do finále, kde skončila na 7.místě. Na halovém MS byla ještě o dvě příčky lépe a do elitní desítky se vešla i na ME v Amsterodamu. Soupeřkou ji bude nejlepší africká skokanka Doreen Amata z Nigérie, která měla loni také velmi úspěšnou sezónu. V Hustopečích skončila druhá a vyrovnala si své osobní maximum v hale 193 cm. V létě se dostala dokonce přes 195 cm, takže můžeme od této dvojnásobně zlaté a dvojnásobně stříbrné medailistky z Afrických her letos ještě hodně slyšet.

Mezi favoritky soutěže ale můžeme řadit i mladou dvacetiletou britskou závodnici Morgan Lake (OR 194 cm), která je dvojnásobnou juniorskou mistryni světa. Sezónu skvěle začala také Ukrajinka Yuliya Levchenko (OR 195 cm), která v Kyjevě skočila 192 cm a vede letošní světové tabulky. Svoji premiéru letos v Hustopečích absolvuje Norka Tonje Angelsen, která v roce 2012 získala stříbro na ME ve svém maximu 197 cm.

Ve čtvrtek dostanou šanci mladí atleti

Hustopečský mítink je jediný podobný závod v Evropě dvoudenní. Pořadatelé kladou velký důraz na sportující mládež a tak hlavnímu závodu předcházejí soutěže žáků, které se letos uskuteční již ve čtvrtek 2.února. V Městské sportovní hale se představí domácí atletické naděje proti nejlepším závodníkům z Moravy.

V sobotu dopoledne zahájí výškařský maratón soutěže dorosteneckých a juniorských kategorií a celý program před hlavní soutěží bude vrcholit soutěžemi B kategorie žen a mužů. I do tohoto závodu se přihlásili zahraniční závodníci z několika zemí. Zajímavostí je účast početné skupiny britských závodníků a také závodníci z exotického Qataru a Bahrajnu.

Rekordy Hustopečského skákání

ml. žáci Daniel Kolenčík, SG Brno 170 cm 1999
st. žáci Daniel Kolenčík, SG Brno 201 cm 2001
dorostenci Jiří Křehula, MS Brno 208 cm 1999
Andu Nuh, Qatar 208 cm 2016
junioři Jaroslav Bába, SSK Vítkovice 230 cm 2003
muži Ivan Uchov, Rusko 238 cm 2011
Gianmarco Tamberi 238 cm 2016
ml. žákyně Jana Novotná, JAC Brno 160 cm 2012
st. žákyně Eliška Buchlovská, JAC Brno 171 cm 2013
Jana Novotná, JAC Brno 171 cm 2013
dorostenky Eliška Buchlovská, JAC Brno 180 cm 2015
juniorky Maria Kuchina, Rusko 193 cm 2012
Michaela Hrubá, JAC Brno 193 cm 2016
ženy Ariane Friedrich, Německo 200 cm 2009

 

Program Hustopečského skákání 2017

Čtvrtek 2. února 2017

9.00     ml. žákyně

10.00   ml. žáci

11.45   st. žákyně

12.45   st. žáci

 

Sobota 4. února 2017

10.00   dorostenci, junioři

11.30   dorostenky, juniorky, ženy B

13.00   muži B

17.00   ŽENY

19.00   MUŽI

 

Kontakt na pořadatele:

Ředitel mítinku:         Zbyněk Háder, e-mail: reditel@zsvestonice.cz; mobil: 702 204 306

Manažer mítinku:       Jan Janků ml., e-mail: janku@smacz.com

 

www.hustopecskeskakani.cz